[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Coraz częściej mówimy o zdrowym stylu życia. Ale co to w ogóle jest styl życia, czy istnieje zdrowy i po co się na nim skupiamy?
Mój styl życia od kilku lat jest oparty na Ajurwedzie. Korzystam z zaleceń Ajurwedy, która jest nauką o życiu, o długowieczności oraz wiedzą o zdrowiu. Ma już ponad 5 tys. lat i powstawała na podstawie obserwacji zmienności natury i jej wplywu na czlowieka. Obecnie wszystko czym się kieruję w życiu staram się, aby jak najbardziej przybliżało mnie do naturalnego stylu życia.
Styl życia można porównać do układania puzzli. Wprowadzamy do swego życia nawyki, które są jak elementy układanki. Z tą różnicą, że układankę tworzymy w sobie, a nie obok siebie. Dobrze byłoby żeby wszystkie składniki były do siebie dopasowane.
Może się zdarzyć, że od razu znajdziemy prawidłowy element, dodamy, zadziała i czujemy się fantastycznie. Czujemy, że jesteśmy w zgodzie ze sobą. Jesteśmy zachwycone i cieszymy się dobrym samopoczuciem. Tak się dzieje, gdy uda się nam dopasować nawyk do naszych obecnych potrzeb.
Jednak czasami próbujemy wcisnąć klocek nie do końca dopasowany, bardzo podobny kształtem, ale jednak trochę inny. Często zachowanie, które chcemy wprowadzić jest zaczerpnięte od kogoś u kogo się sprawdziło i my chcemy mieć je u siebie. Staramy się dopasować, wcisnąć na siłę. Na początku wydaje się, że jest dobrze. Mamy wrażenie, że się dopasowało. Jednak po jakimś czasie czujemy, że coś uwiera, denerwuje, odciąga uwagę od spokoju. Ostatecznie niewiele dobrego się dzieje, a właściwie czujemy coraz większy dyskomfort. W takim wypadku zazwyczaj po jakimś czasie odrzucamy zmianę, a wraz z tym odrzuceniem czujemy niesamowitą ulgę. I prawie natychmiast wracamy do dawnych nawyków.
Zdarza sie także, że nasze nawyki są zupełnie przypadkowe i nie wiążemy ich ze swoim samopoczuciem, ani stanem zdrowia. Nasze zachowania są zaczerpnięte przypadkowo, od kogoś, albo wprowadzone bez zastanowienia, nie zwracamy na nie uwagi i nie mamy zamiaru ich zmieniać. Nie mamy świadomości, że zmiana mogłoby poprawić naszą jakość życia.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”29236″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”29249″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Styl życia, jak wcześniej wspomniałam to układanka. Zdrowy styl życia to wybór elementów indywidualnie popasowanych do nas.
Według Ajurwedy każdy z nas jest inny i każdy z nas potrzebuje indywidualnego podejścia do stylu życia. Rozsądnie dobrany styl życia będzie wspierał nasze zdrowie dzień po dniu.
To jak się odżywiamy, o której spożywamy posiłki, jak spędzamy czas wolny, jaką aktywność fizyczną preferujeny, jak odpoczywamy, co czytamy, oglądamy i z kim się spotykamy, a nawet co myślimy składa się na nasz indywidualny styl życia.
Taki jaki sobie sami układamy, wybieramy.
Jeżeli czujemy się lekko na ciele i umyśle, to może oznaczać, że intuicyjnie zostały dobrane odpowiednie nawyki sprzyjające naszemu zdrowiu.
Jednak często zdarza się, że nawyki mamy niby zdrowe, a coś nam dokucza. Ból w ciele lub dyskomfory w umyśle. A z czasem może pojawić się przewlekła dolegliwość lub choroba.
Skąd to się bierze?
To właśnie może być skutek źle dobranych elemetów naszych puzzli. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się bliżej temu, co zaprosiliśmy do swojego życia.
Może posiłki są zdrowe, ale niekoniecznie dla nas. Może sport, który uprawia koleżanka rozwija ją, ale nie wpływa korzystnie na nasze ciało. Nasze ciało stawia opór, nie chce tej aktywności i nie widzimy pozytywnych efektów u siebie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Jeżeli tak jest i chciałybyśmy to zmienić, to od czego zacząć? Co zrobić żeby poprawić swoje samopoczucie?
Na konsultacjach uczę moje klientki przede wszystkim uważności wobec siebie. Na początku spójrz na swój dzień, swój tydzień. Jak się odżywiasz, jak śpisz, co robisz w wolnym czasie, co wybierasz? Przyjrzyj się jak u Ciebie wygląda miesiąc, a nawet ostatni rok. Jak jest u Ciebie z posiłkami, z ich regularnością, ilością. Jak wygląda Twój sen, jakość snu, czy dajesz ciału ruch. Jak radzisz sobie ze stresem i co dzieje się w emocjach oraz relacjach.[/vc_column_text][vc_column_text]Zaobserwuj co robisz dla siebie i jak to wpływa na Ciebie. Czy widzisz, powiązanie między Twoimi wyborami, a samopoczuciem i zdrowiem?
Czy czujesz jak zachowania i wybory, których dokonujesz Ciebie wspierają czy wręcz przeciwnie, zabierają energię. Może sama zauważasz nawyki, które wpływają niekorzystnie na Twoje zdrowie i życie.
Ajurweda radzi żeby wprowadzać styl życia zgodny z naturą, czyli wczesne wstawanie, wypicie szklanki ciepłej wody, zrobienie masażu ciepłym olejem, zjedzenie śniadanie jak jesteś głodna, picie ciepłej wody przez cały dzień, zjedzenie największego posiłku miedzy 12:00 a 14:00, pójście na spacer, zjedzenie kolacji do godziny 18:00 i pójście wcześnie spać.
To są proste zalecenia i od nich można zacząć porządkowanie naszego stylu.
Wprowadzaj, koryguj, zmieniaj.
Sprawdzaj z czym Tobie jest lepiej.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”29255″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”29257″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Nie zniechęcaj się jeżeli coś nie wychodzi. Spróbuj za kilka dni jeszcze raz.
Żeby zmiana była trwała potrzebuje Twojej zgody i akceptacji. A to często wymaga czasu.
Ciesz się małymi zmianami.
Zrób rytuały z nawyków, skup się na przyjemnościach z wprowadzania zmian.
Wprowadzaj zdrowie do swego życia w tak zwanym między czasie. Drobnymi krokami, małymi łyżkami i zgodnie z naturą, ze swoją również.
Wykorzystuj brak oporu, czyli nic na siłę. Jeżeli coś jest zgodnie z naturą, to nie płyniemy pod prąd, nievwkladamy w to nadmiernego wysiłku. Nie męczymy się ze zmianą. Nie wkładamy w nią więcej energii niż ona nam dodaje.
Pracując z kobietami proponuję na początek wprowadzanie równowagi do życia zazwyczaj poprzez stabilizację ciała. Stabilne ciało daje podstawę do kolejnych zmian.
Co ta stabilizacja oznacza?
Indywidualnie dobrana dieta, zalecenia dotyczące opieki nad swoim ciałem, odpowiedni ruch, odpoczynek oraz zadbanie o wczesne chodzenie spać.
Jeżeli klientka jest gotowa, to możemy od razu zacząć pracę na pozostałych obszarach – umysł i serce.
Czasami dzieje się to równolegle, a czasami należy dać czas i iść kolejno, tak jak nas prowadzi nasza otwartość i gotowość.
Zawsze namawiam do łagodności dla siebie, do dania sobie zgody na zmiany. Czas na poczucie tej zmiany, jak wchodzi i zostaje.
To wtedy zdarzają się cuda. W pewnym momencie zauważamy, że zmiana stała się naszą codziennością. I okazuje, że nie było to trudne, gdyż było naturalnie wprowadzone.
Ten sposób wypróbowałam na sobie. Jest bardzo przyjemny, a zarazem skuteczny.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Wiele zmieniłam w sobie właśnie w ten sposób. Czasami wracałam do starych przyzwyczajeń, czasami odpuszczałam nowe aż się nauczyłam, że najważniejsza jest obserwacja siebie i reagowanie na bieżące potrzeby.
Natura zmienia się wraz z porą roku i ja także jestem inna wraz ze zmiennością pór roku. Dlatego moje potrzeby się zmieniają.
Latem potrzebuję chłodzenia, a zimą ciepła. Dlatego nie wszystkie elementy w mojej układance są stałe. Jest podstawa, a do tego dochodzi sezonowa i codzienna zmienność.
Dzięki uważności i sluchaniu siebie zmieniłam swoje nawyki, a dzięki temu styl życia. Poprawilam swoje zdrowie, wyszłam z dokuczliwych dolegliwości.
Teraz chcę i mogę pomagać kobietom wracać do zdrowia, dobrego samopoczucia, zadowolenia z życia poprzez wprowadzanie indywidualnych zmian zgodnie z naturą.
Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twój styl życia Ciebie wspiera zapraszam do zrobienia bezpłatnego testu:
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zmianach zapraszam również na indywidualną konsultację:
https://szczesliwazajurweda.pl/oferta/konsultacja-ajurwedyjska/
Pamiętaj, że jaki Twój styl życia, takie Twoje zdrowie, samopoczucie i życie…
Zapraszam do współpracy[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1635278849102{background-color: #9b9b9b !important;}” _et_uniqid=”et_custom_uniqid_new_61785ff8d26a6″][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”28290″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]Nazywam się Anna Niewiarowska od kilku lat jestem zawiązana z Ajurwedą. Żyję zgodnie z jej zasadami. Doświadczam jej korzyści na sobie. Ajurweda stała się moim stylem życia.
Nadal pracuję w dużej firmie, ale innej i inaczej. Mieszkam w dużym mieście i tu poszukuję życia najbliżej natury. Jestem także konsultantką ajurwedyjską, ale przede wszystkim czuję się przewodniczką dla kobiet, które chcą wyjść z dolegliwości i chorób, dla kobiet które chcą w sposób naturalny i zgodny ze sobą zmienić swoje życie i chcą znowu poczuć radość i szczęście.
Jestem organizatorką warsztatów wyjazdowych z oczyszczaniem. Propagatorką oczyszczania według zasad Ajurwedy. Prowadzę również kręgi dla kobiet. Pomagam poczuć wzajemną moc kobiet
Dzięki moim doświadczeniom pracy w korporacji oraz życiu w dużym mieście i połączeniu tego z Ajurwedą, mogę pomóc Tobie wrócić do równowagi. Zapraszam.
www.szczesliwazajurweda.pl[/vc_column_text]
[/vc_column][/vc_row]